Lázně Bělohrad

Poslední aktualizace 12. 2. 2006
(1)

(1) Volkswagen Transporter na konečné Náměstí, srpen 2004.

Město Lázně Bělohrad se nachází ve východních Čechách v Královéhradeckém kraji, v bývalém okrese Jičín. Má zhruba 4 000 obyvatel.
V Lázních Bělohrad funguje zřejmě nejmenší provoz městské hromadné dopravy v České republice. I když - je otázka, zda vůbec můžeme považovat provoz v Lázních Bělohrad za městskou dopravu.
Mezi náměstím a Anenskými lázněmi na trase dlouhé asi 500 metrů je provozován podle jízdného řádu vždy od pondělí do pátku od 9.15 do 14.40 hodin mikrobus Volkswagen Transporter. Jedná se sice o pravidelné spojení, ale kromě zaměstnanců lázní neslouží příliš obyvatelům města, spíše hostům Anenských lázních. Akciová společnost Anenské slatinné lázně také provoz zajišťuje.
Mikrobusová městská linka začíná na náměstí, kde má výstupní, manipulační i nástupní zastávku před Kulturním domem ČSAD, těsně před autobusovým nádražím. Druhá konečná je u Anenských slatinných lázní, kde je opět výstupní zastávka shodná s manipulační i nástupní.

(2)

(2) Volkswagen Transporter na konečné Lázně, srpen 2004.

Mikrobusový provoz není licencovanou linkou. Z toho důvodu nemá označena stanoviště zastávkovými sloupky a nemá zde vyvěšen standardní jízdní řád s uvedením čísla linky a dopravce. Tím, že není linka registrována, nemá právo projíždět autobusovým nádražím. Proto staví u Kulturního domu ČSAD.
Interval na lince je něco přes hodinu, zhruba hodina a čtvrt. Spoje by měly na náměstí navazovat na autobusy ČSAD Semily. Do města vede i železnice, k jejímu nádraží však z nějakého důvodu mikrobus nezajíždí a příjezdy a odjezdy vlaků nejsou v jízdním řádu zohledněny. Zřejmě je železniční provoz toho rázu, že se jej nevyplatí lázeňským hostům používat.
Svou trasu ujede mikrobus zhruba za minutu. Pěšky trvá její ujití volnou chůzí 5 minut. Nebylo by ale správné nechat hosty lázní, většinou starší lidi, tahat se z náměstí s kufry. Kromě osobní dopravy zajišťuje mikrobus ještě dovoz jídla do dětské léčebny. V sobotu a v neděli slouží pro zájezdy.
Vozidlo Volkswagen Transporter je vybaveno modro-bílým nátěrem Anenských slatinných lázní. Ve voze je 10 míst k sezení a 12 míst k stání - řidič tedy musí mít řidičský průkaz skupiny D stejně jako u plnohodnotného autobusu.
Propagace linky je naprosto zanedbatelná a jezdí proto velmi slabě obsazena. Výjimkou nejsou ani jízdy naprázdno. U kulturního domu není k dispozici jízdní řád, ten se nachází pouze v lázních a ve vozidle. Jízdné stojí 5,- Kč pro dospělé a 3,- Kč pro děti.

Odkazy
Anenské slatinné lázně Bělohrad
Město Lázně Bělohrad
Společnost pro veřejnou dopravu - Lázně Bělohrad

Zpět na hlavní stranu