Pražské železniční stanice a zastávky

Praha - Cibulka

(1)

(1) Skromná podoba železniční zastávky Praha - Cibulka, listopad 2003.

Železniční zastávka Praha - Cibulka leží na trati číslo 122 Praha hlavní nádraží - Hostivice - Rudná u Prahy. Jedná se o nejmenší pražskou železniční zastávku. Její podoba je skutečně více než skromná: zástavbu rodinných domků ve stejnojmenné oblasti pod vrchem Vidoule protíná jediná železniční kolej na náspu. Ta je i s okolím značně zarostlá plazivým trnitým plevelem, který komplikuje přístup. Na jaře 2007 bylo u koleje zřízeno krátké betonové nástupiště, předtím jej nahrazovala vyšlapaná plocha. U nástupiště je umístěna cedule "Praha - Cibulka" se směrovkami. Ačkoli v nedávné době původní bílou ceduli nahradila nová modrá, jízdní řád nebyl vyvěšen ani původně, ani po její výměně, a k jeho vyvěšení nedošlo ani při výstavbě nástupiště, takže jakékoli materiály dopravce byste zde hledali marně i dnes.

(2) Foto Tomáš Janda

(2) Dnes již zbořená zděná čekárna železniční zastávky Cibulka a blížící se motorový vůz řady 810, kolem roku 2000.

Po trati 122 jsou vedeny vlaky osobní (zastávkové) a rychlíky. Na Cibulce zastavují pouze vlaky zastávkové, a to jen na znamení. To se na zastávce ovšem nedozvíte, takže nebudete-li z vlaku vidět, může kolem vás projet bez zastavení.

(3)

(3) Zastávka Cibulka s nefunkční předvěstí a nově zbudovaným nástupištěm v dubnu 2007.

Provoz zastávkových vlaků na trati 122 v úseku přes Cibulku je zcela mizivý. V době platnosti grafikonu vlakové dopravy 2006/2007 jedou z Hostivice na hlavní nádraží tři zastávkové vlaky, a to kolem šesté, jedenácté a jedné hodiny, z toho ranní vlak až na výjimky pouze v pracovní dny a v sobotu, dopolední denně a odpolední jen v pracovní dny. Opačným směrem jedou dva zastávkové vlaky, jeden do Hostivice před dvanáctou hodinou, jeden v pracovní dny rovněž do Hostivice a o víkendu až do Rudné u Prahy před patnáctou hodinou (oba jezdí denně).

(4)

(4) Motorový vůz řady 810 vyjíždí ze zastávky Cibulka na osobním vlaku do Rudné. Březen 2005.

Provoz zastávkových vlaků zajišťují samostatné motorové vozy řady 810 "orchestriony", obsazené strojvůdcem a průvodčím. Využití tratě je ale tak slabé, že se plánuje zavedení specifického způsobu odbavování (nástup předními dveřmi a kontrola nebo prodej jízdních dokladů strojvůdcem), které je uvedeno v jízdním řádu s poznámkou "ode dne vyhlášení".

(5)

(5) Nákladní vlak v čele s lokomotivou řady 742 projíždí zastávkou Praha - Cibulka v dubnu 2007.

Využití zastávky na Cibulce cestujícími je velmi nízké. Může za to především malá nabídka spojů.
Nejbližší zastávka MHD poblíž vlakové zastávky Cibulka se jmenuje rovněž Cibulka a leží o jednu ulici dále od trati. Obsluhuje ji autobusová linka 123 Na Knížecí - Šmukýřka, která jezdí v intervalech osm minut až půl hodiny a železnice jí se svými několika spoji denně nemůže konkurovat.

(6)

(6) Označení zastávky Praha - Cibulka v dubnu 2007. Jízdní řád byste zde hledali marně.

(7)

(7) Karosa B 731 ev. č. 7133 (r. v. 1995, garáže Řepy) přijíždí na lince 123 do zastávky Cibulka nacházející se v těsné blízkosti železniční zastávky. Červenec 2007.

Zpět na hlavní stranu